Συμμετοχή στην Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Το σχολείο μας πήρε μέρος στην 7η Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις 18 και 19 Ιανουαρίου με συνοδό και αρχηγό την εκπαιδευτικό κ. Παπακυριακού Αγγελική, φιλόλογος Αγγλικής Γλώσσας. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε φέτος για έβδομη χρονιά από τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη. Οι μαθητές και μαθήτριες μας από τάξεις της Α΄ και Β΄ Λυκείου έχουν τον ρόλο του Συνέδρου και ήταν μέρος των παρακάτω επιτροπών:

1. Επιτροπή για τα Δικαιώματα των Γυναικών και την Ισότητα των Φύλων: Βούλτσου Κυριακή

2. Επιτροπή Πολιτισμού και Παιδείας: Βαργεμίδου Αναστασία, Παπούλια Ελευθερία

3. Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας Τροφίμων: Θεοδωρίδου Παναγιώτα, Νταϊρετζής Παναγιώτης-Ιωάννης

4. Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών: Βελενίδου Πηνελόπη, Νάκου Αντωνία-Βάγια

5. Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων: Πιπερίδου Σοφία, Καράντζαλη Αικατερίνη

Με 8 επιτροπές στο σύνολο, αφού πραγματοποιήθηκε το Team Building, οι εργασίες των επιτροπών, η δόμηση των ψηφισμάτων και η προετοιμασία κειμένων ομιλιών, ακολούθησε την δεύτερη ημέρα, η γενική συνέλευση στην οποία ψηφίστηκαν τα νομοσχέδια αφού προηγήθηκε εποικοδομητικός διάλογος.

Τα παιδιά μας επέστρεψαν στο σχολείο με εμπειρίες και παραστάσεις ωφέλιμες για όλη τους τη ζωή. Θερμά συγχαρητήρια από όλους μας!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...